(NIE)IDEALNE CHINKALI ხინკალი
06:43Jeśli nie macie czasu i cierpliwości to nie róbcie tych pierożków! Potrafią wyprowadzić z równowagi, a nieeleganckie "k@#?a" podczas klejenia ciasta nabiera w kuchni nowego znaczenia :P
A z drugiej strony..mmm...ten smak!!
Do rzeczy.
Z gruzińską kuchnią miałam tyle do czynienia, co moje szybkie wypady na obiady w jednej z wielu znanych krakowskich gruzińskich knajp.
Nigdy się nią nie interesowałam, ani nie próbowałam żadnych przepisów w swojej kuchni. Wstyd. Shame! Shame of you K.!!!
Do czasu. A stało się to stosunkowo niedawno. Do mojego zespołu w pracy dołączyła przesympatyczna N. - Gruzinka. Od słowa do słowa, wiedziałyśmy że mamy coś wspólnego- pasja do kuchni. Ku mojej radości, zostałam zaproszona na majowe warsztaty z kuchni gruzińskiej.
Ale to dopiero w maju...Ale moja ciekawość była większa i wymęczyłam rodzinny przepis N. na pierożki Chinkali :)!
Dużo się nie zastanawiając w następny dzień wzięłam się do roboty.
Droga przez mękę. Tak mogę określić ich nadziewanie i klejenie. Uformowanie kształtu jaki wysłała mi w przepisie N. -dla mnie to mission impossible. Czapki z głów dla wszystkich gruzińskich babiczek, które dla swoich wielodzietnych rodzin robią te cuda. Czapki z głów, powtarzam.
Ja przedstawiam Wam przepis nieco spolszczony, gdyż ten gruziński ma zbyt mocny smak cebuli. Dodatkowo serdecznie zachęcam do jedzenia pierożków z rosołem. Palce lizać !!!
Składniki:
ciasto na pierogi:
• 1kg mąki
• 1jajko
• ok. 2 szklanki zimnej wody
farsz
•0,5 kg mięsa mielonego wieprzowo-wołowego
•1,5 cebuli
•łyżeczka zmielonych ziaren kolendry
•łyżka mielonej słodkiej papryki
•łyżeczka ostrej mielonej papryki
•sól
•1,5 szklanki wody
Przygotowanie:
1. Przygotować ciasto: do przesianej mąki dodać jajko, zagnieść, powoli dolewać wody i cały czas zagniatać. Ciasto powinno być twarde, podobnie jak Nasze polskie na pierogi. Na pół godziny włożyć do lodówki.
2. Cebule zblendować na papkę. Dodać razem z przyprawami do mięsa mielonego. Wymieszać. Schłodzić w lodówce ok. 45 minut.
3. Ciasto rozwałkować na grubość ok. 1,5 cm. Kieliszkiem lub specjalną wykrawaczką o małej średnicy, wykroić kółeczka w cieście.
4. Pojedyncze wykrojone kawałki ciasta rozwałkować tak, aby miały ok. 10cm średnicy.
5. Na wykrojone ciasto nakładać farsz, ok. 1 łyżeczki- ostrożnie bo farsz jest półpłynny!
6. No i część, w której prawie wyszłam z siebie- klejenie pierogów:) należy ciasto formować na kształt worka, tworząc przy tym charakterystyczne "zmarszczki".
Czubek worka porządnie skleić, aby farsz nie wypłynął.
7. Zrobione Chinkali wrzucać do osolonego wrzątku, czubkiem wrzucając do dołu. Gotować około 5-7minut.
8. Po tym czasie wyjąć z wody, posypać pieprzem.
Chinkali w Gruzji je się rękami, trzymając za czubek pieroga. Najpierw nagryzamy i wypijamy rosołek, które się wewnątrz utworzył, później jemy całą resztę.
Ja osobiście bardzo lubię spolszczoną wersję, tzn. zjadam Chinkali z Naszym polskim rosołem, zamiast makaronu....pychota!
Można również podawać polane roztopionym masełkiem <3
0 komentarze